Հրապարակվել է ՄԻՊ թարմացված զեկույցը՝ շրջափակման 150 օրվա տվյալներով
Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպանը մայիսի 11-ին հրապարակել է արտահերթ եռալեզու զեկույցի թարմացված տարբերակը՝ Ադրբեջանի կողմից Արցախի հինգ ամսվա (150-օրյա) շրջափակման հետևանքով մարդու անհատական և հավաքական իրավունքների խախտումների մասին:
Զեկույցում համապարփակ ու մանրամասն կերպով ներկայացվում են 7 անհատական իրավունքների, 5 խոցելի խմբերի և 4 հավաքական իրավունքների խախտումների վերաբերյալ տվյալներ, որոնք արտացոլում են խորացող հումանիտար ճգնաժամը և Արցախի ժողովրդի դեմ իրականացվող ադրբեջանական ցեղասպանական քաղաքականությունը:
Ստորև ներկայացնում ենք զեկույցում արտացոլված մի քանի հիմնական տվյալ շրջափակման հետևանքով մարդու իրավունքների խախտումների վերաբերյալ՝
• Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղով (Լաչինի միջանցքով) մարդկանց երկկողմանի տեղաշարժի դեպքերը նվազել են շուրջ 200 անգամ (367,500-ի փոխարեն՝ 1,839 մուտք և ելք),
• Ճանապարհով գրեթե 54 անգամ ավելի քիչ մեքենայի շարժ է արձանագրվել, քան պետք է լիներ առանց շրջափակման (138,000-ի փոխարեն՝ 2,558 մեքենայի մուտք և ելք, այն էլ՝ միայն Կարմիր խաչի և ՌԴ խաղաղապահների կողմից),
• Շուրջ 13 անգամ ավելի քիչ կենսական նշանակության բեռ է ներկրվել, քան իրականում պետք է լիներ (60,000 տոննայի փոխարեն՝ 4,623 տոննա),
• Շրջափակման հետևանքով իրենց տներ չեն կարողացել վերադառնալ ընդհանուր առմամբ շուրջ 3,900 անձինք, ներառյալ՝ 570 երեխա,
• Պլանային վիրահատությունների դադարեցման պատճառով մոտ 1200 քաղաքացի զրկվել է վիրահատվելու միջոցով առողջական խնդիրների լուծման հնարավորությունից,
• Ադրբեջանը հանրագումարային 85 օր շարունակ լրիվությամբ կամ մասնակիորեն ընդհատել է Հայաստանից Արցախ գազամատակարարումը,
• Արդեն 121 օր շարունակ լրիվությամբ խաթարված է Հայաստանից Արցախ էլեկտրամատակարարումը, ինչը շարունակում է հանգեցնել հովհարային և վթարային անջատումների,
• Փաստացի աշխատանքը և եկամտի աղբյուրը կորցրել է նախնական հաշվարկներով շուրջ 10,900 մարդ,
• Երկրի տնտեսությանը հասցվել է շուրջ 285 մլն ԱՄՆ դոլարի վնաս,
• Մի շարք իրավունքների խախտումներ ավելի սուր են արտահայտվում խոցելի խմբերի ներկայացուցիչների շրջանում, մասնավորապես՝ 30,000 երեխա, 9,000 հաշմանդամություն ունեցող անձ, 20,000 տարեց, 60,000 իգական սեռի ներկայացուցիչ (կին և աղջիկ) և 15,000 տեղահանված անձ:
Ի լրումն 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների շարունակական ու բազմակի խախտումների՝ 80 օր շարունակ չիրագործելով նաև ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի պարտադիր կատարման որոշումը՝ Լաչինի միջանցքով մարդկանց, մեքենաների ու բեռների անխափան ելքի և մուտքի ապահովման վերաբերյալ՝ Ադրբեջանը հերթական անգամ ոտնահարել է միջազգային բարձրագույն արժեքներն ու սկզբունքները: Ավելին, դրանից հետո ադրբեջանական կողմը դիմել է ագրեսիվ գործողությունների՝ հանգեցնելով մարդկային կորուստների և այլ զրկանքների Արցախի ժողովրդի շրջանում, իսկ 2023 թվականի ապրիլի 23-ից անօրինական անցակետ է տեղադրել Հակարի գետի կամրջև մոտ: Միջազգային հանրությունը ոչ միայն իրավունք, այլև անառարկելի պարտավորություն ունի օր առաջ գործնական միջոցներով կատարելու միջազգային բարձրագույն դատարանի որոշումը և կանխելու ադրբեջանական հետագա հանցագործությունները։
Արցախի ժողովրդի դեմ տեղի ունեցող ադրբեջանական բոլոր իրավախախտումները կատարվում են ռասայական խտրականության (հայատյացության) պետական քաղաքականության շրջանակներում և խորքային առումով ուղղված են նրա ինքնորոշման իրավունքի և դրա իրացման փաստի դեմ՝ նպատակ ունենալով էթնիկ զտման միջոցով իր օգտին վերջնականապես փակել հակամարտության էջը՝ «չկա ժողովուրդ, չկա իրավունք» տրամաբանությամբ:
Ադրբեջանի կողմից համակարգային և հետևողականորեն իրականացվող էթնիկ ատելության քաղաքականությունը, որը դրսևորվել է ինչպես Արցախի ժողովրդի դեմ սանձազերծված ագրեսիաների ընթացքում, այդպես էլ հրադադարի հաստատումից հետո, անառարկելիորեն փաստում են, որ Ադրբեջանի կազմում Արցախի ցանկացած կարգավիճակ հավասարազոր է Արցախի էթնիկ զտման և Արցախի հայության ցեղասպանության։ Ուստի, արցախյան հակամարտության համատեքստում ինքնորոշման իրավունքը հավասար է իրենց հայրենիքում մարդկանց ապրելու իրավունքին։
Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման հիմնարար իրավունքը և նրա ֆիզիկական գոյության դեմ ադրբեջանական ռասայական խտրականության հիմքով կատարված ոտնձգություններն ու սպառնալիքները առավել քան բավարար հիմքեր են միջազգային հանրության կողմից Արցախի ժողովրդի պաշտպանության և Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման համար՝ «ճանաչում հանուն փրկության» սկզբունքի հիման վրա:

The Updated Report (with data from 5 months of the blockade) of the Human Rights Defender on Violations of Individual and Collective Human Rights as a Result of the Blockade of Artsakh by Azerbaijan Has Been Published
11 MAY 2023, Press Releases
On May 11, the Human Rights Defender of the Republic of Artsakh published an updated version of the ad hoc trilingual report on the violations of individual and collective human rights as a result of the 150-day blockade of Artsakh by Azerbaijan.
The report comprehensively and in detail presents data on the violations of 7 individual rights, 5 rights of vulnerable groups and 4 collective rights, which reflect the deepening humanitarian crisis and the genocidal policy of Azerbaijan towards the people of Artsakh.
Below are presented some basic data reflected in the Report on human rights violations as a result of the 150-day blockade:
• The movement of people passing through the Stepanakert-Goris highway (along the Lachin corridor) has decreased by about 200 times (1,839 entries and departures instead of 367,500);
• Almost 54 times less car traffic was recorded on the road compared to what should have been in case of no blockade (2,558 car entries and departures, performed only by the Red Cross and Russian peacekeepers, instead of 138,000);
• Approximately 13 times less vital cargo was imported compared to what should have been in case of no blockade (4,623 tons instead of 60,000 tons);
• A total of about 3,900 people, including 570 children, were unable to return to their homes due to the blockade;
• Due to the suspension of the pre-planned operations, about 1200 citizens lost the opportunity to solve their health problems via operations;
• Azerbaijan has completely or partially interrupted the gas supply from Armenia to Artsakh for a total of 85 days;
• The electricity supply from Armenia to Artsakh has been completely cut for 121 days now, which led to the introduction of rolling blackouts followed by numerous accidents;
• According to preliminary estimates, about 10,900 people have actually lost their jobs and sources of income (including cases of job retention), which is more than 50% of the total number of private sector employees;
• The country's economy suffered loss in the amount of about USD 285 million;
• A number of violations of rights are more pronounced in case of vulnerable groups, in particular 30,000 children, 9,000 people with disabilities, 20,000 older people, 60,000 women (women and girls) and 15,000 displaced persons.
In addition to the continuous and multiple violations of the provisions of the Tripartite Statement of November 9, 2020, for 80 consecutive days now, the mandatory execution of the decision of the International Court of Justice (ICJ) of the United Nations (UN) on ensuring unhindered entry and departure of people, cars and cargo along the Lachin corridor has not been implemented by Azerbaijan, which once again tramples on the highest international values and principles. Moreover, after that the Azerbaijani side resorted to new aggressive actions which resulted in human losses and new sufferings among Artsakh people. Since April 23, the Azerbaijani side has installed an illegal checkpoint near the Hakari bridge. Consequently, the international community has not only the right, but also an indisputable obligation to implement the decision of the Supreme International Court of Justice by practical means as soon as possible and to prevent future Azerbaijani crimes, including the new planned and brutal crime against humanity.
All the violations of Azerbaijan against the people of Artsakh are carried out within the framework of its state policy of racial discrimination (Armenophobia) and are deeply directed against their right to self-determination and the fact of its realisation, aimed at finally resolving the conflict to their advantage via ethnic cleansing based on the “no people, no rights” logic.
The systematic and consistent policy of ethnic hatred pursued by Azerbaijan, which manifested itself both during the aggression against the people of Artsakh in 2020 and after the establishment of the ceasefire regime, indisputably proves that any status of Artsakh within Azerbaijan is tantamount to ethnic cleansing of Artsakh and the genocide of the Armenians of Artsakh. Therefore, in the context of the Artsakh conflict, the right to self-determination is equal to the right of people to live in their homeland.
The fundamental right to self-determination of the people of Artsakh, as well as the Azerbaijani encroachments and threats against their physical existence on the basis of racial discrimination are more than sufficient grounds for the protection of the people of Artsakh by the international community, as well as the international recognition of the Republic of Artsakh based on the principle of “remedial recognition”.