Բջջային կապի և համացանցի հասանելիությունը Արցախի ամբողջ տարածքում հերթական անգամ խլացվում է Ադրբեջանի կողմից
01 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐ 2021, Հաղորդագրություններ
Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության ամբողջ տարածքում հեռահաղորդակցության միջոցների, մասնավորապես՝ բջջային կապի ու համացանցի խլացման վերաբերյալ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմն ահազանգել էր դեռևս սույն տարվա օգոստոսին։
Նույն հարցով ԱՀ իրավասու մարմինների և ոլորտում ծառայություններ մատուցող ընկերությունների հետ քննարկումների արդյունքում հարցը ներկայացվել է նաև Արցախում ռուսական խաղաղապահ զորակազմի ղեկավարությանը, և վերջիններիս միջամտությամբ խլացումների խնդիրը, կարծես թե, կարգավորվել էր։
Սակայն 2021 թվականի նոյեմբերի 9-ից սկսած Արցախի Հանրապետության օկուպացված Շուշի քաղաք Ադրբեջանի նախագահի այցից հետո խնդիրը նորից առաջացել է, և արդեն շուրջ մեկ ամիս է հաղորդակցության միջոցներն Արցախում գործում են լուրջ խափանումներով։
Խնդիրն առավել սուր է արտահայտված այն համայքներում, որոնք 2020 թվականի ադրբեջանա-թուրքական ագրեսիայի և Արցախի տարածքի օկուպացիայի հետևանքով հայտվել են շփման գծի հարևանությամբ։ Որոշ համայնքների պարագայում կապն ընդհանրապես բացակայում է։
Կասկած չկա, որ բջջային կապի և համացանցի հասանելիությունն Արցախի տարածքում միտումնավոր խլացվում է ադրբեջանցիների կողմից հեռահաղորդակցության ոլորտում ծառայություններ մատուցող ընկերությունների կողմից օգտագործվող հաճախականությունների և տեխնիկական միջոցների վրա ներազդելու եղանակով։
Ադրբեջանն օգտագործում է ցանկացած մեթոդ Արցախի բնակչության իրավունքները ոտնահարելու և անհարմարություններ պատճառելու նպատակով: Կոնկրետ այս պարագայում ադրբեջանական կողմի գործողությունները խոչընդոտներ են ստեղծում Արցախի ժողովրդի՝ հեռախոսային կապից և հաղորդակցության այլ ձևերից օգտվելու ազատության և տեղեկացված լինելու իրավունքի համար։
Պատկան մարմինների և ռուսական խաղաղապահ զորակազմի ուշադրությունը կրկին հրավիրում եմ այս խնդրին, որը կարևոր է ոչ միայն մարդու իրավունքների պաշտպանության տեսանկյունից, այլ հստակ կրում է հումանիտար բնույթ։

Mobile Connection and Internet Access Is Once Again Being Muffled by Azerbaijan Throughout Artsakh Territory
01 DECEMBER 2021, Press Releases
Since August of this year, the Human Rights Ombudsman’s Staff of the Republic of Artsakh alerted about the damping of telecommunication, in particular, mobile communication and the Internet by Azerbaijan throughout the territory of the Artsakh Republic.
As a result of discussions with the competent bodies of the Republic of Artsakh and the companies providing relevant services, the issue was also presented to the leadership of the Russian peacekeeping troops in Artsakh after which the issue of damping seemed to have been settled.
However, since November 9, 2021, after the visit of the president of Azerbaijan to the occupied city of Shushi of the Republic of Artsakh, this problem has arisen again; for almost a month now the means of communication of Artsakh have been operating with serious disruptions.
The problem is more acute in the communities that appeared in the vicinity of the line of contact due to the Azeri-Turkish aggression and occupation of the territory of Artsakh in 2020. In some communities, there is no connection at all.
There is no doubt that access to mobile communication and the Internet in the territory of Artsakh is deliberately muffled by the way Azeris influence the frequencies and technical means used by the companies providing services in the field of telecommunication.
Azerbaijan uses any method to violate the human rights of the people of Artsakh and cause inconvenience. In this particular case, the actions of the Azerbaijani side create obstacles to the right of the people of Artsakh to freedom of use of telecommunication and other means to be informed.
I draw the attention of the relevant bodies and Russian peacekeeping troops to this issue which is important not only for human rights protection but has a clear humanitarian nature.