Ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով քաղաքացիական բնակչությանն ու օբյեկտներին հասցված վնասները հոկտեմբերի 31-ի դրությամբ
01 ՆՈՅԵՄԲԵՐ 2020, Հաղորդագրություններ
Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի կողմից իրականացվող փաստահավաք առաքելության արդյունքներով թարմացվել են սեպտեմբերի 27-ից Արցախի քաղաքացիական բնակչության դեմ ադրբեջանական հանցագործությունների հետևանքների վերաբերյալ տվյալները:
Մինչև հոկտեմբերի 31-ը ներառյալ Ադրբեջանի կողմից քաղաքացիական բնակավայրերի թիրախավորման արդյունքում սպանվել է ընդհանուր 45 խաղաղ բնակիչ, որից 1 մանկահասակ աղջիկ, 7 կին և 37 տղամարդ: Մարմնական վնասվածքներ է ստացել ընդհանուր առմամբ 141 մարդ, որից 120 անձ ստացել է լուրջ վնասվածքներ: Վերջիններից 101-ը արական, իսկ 19-ը` իգական սեռի քաղաքացիներ են:
Արցախի Հանրապետության 160 բնակավայրերին հասցվել է նյութական մեծ վնաս, մասնավորապես՝ 13100 մասնավոր անշարժ գույք, 2000 մասնավոր շարժական գույք, 2700 ենթակառուցվածքներ, հանրային և արտադրական նշանակության օբյեկտներ:

Based on the results of the fact-finding mission, the staff of the Artsakh Human Rights Ombudsman updated the information on the consequences of the Azerbaijani crimes against the Artsakh civilian population since September 27.
As of October 31, a total of 45 civilians have been killed - a little girl, 7 women, and 37 men. A total of 141 people were wounded, of which 120 received serious injuries: 101 of them are male and 19 are female citizens.
160 peaceful settlements of the Artsakh Republic were severely damaged, in particular, 13100 private immovable property, 2000 private movable property, 2700 infrastructures, public and industrial objects.