Մարդու իրավունքների պաշտպանը թարմացրել է իր միջանկյալ զեկույցը՝ դրանում ավելացնելով վերջին օրերի դեպքերը
14 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐ 2020, Հաղորդագրություններ
Մարդու իրավունքների պաշտպանը թարմացրել է Արցախի բնակչության դեմ ադրբեջանական հանցագործությունների վերաբերյալ իր երկրորդ միջանկյալ զեկույցը՝ դրանում ներառելով հոկտեմբերի 9-ից մինչև 12-ը արձանագրված նոր դեպքերն ու փաստերը:
Մասնավորապես, զեկույցում ավելացվել են մարդկային ու նյութական կորուստների վիճակագրությունը, հոկտեմբերի 10-ին Հադրութում արձանագրված վայրագությունների մասին որոշ տվյալներ, զինծառայողների հանդեպ կատարված հանցագործությունների որոշ ապացույցներ ու միջազգային իրավական վերլուծություն:
Մինչև հոկտեմբերի 12-ը ներառյալ սպանվել է ընդհանուր 31 խաղաղ բնակիչ, որից 1 մանկահասակ աղջիկ, 7 կին և 23 տղամարդ: Հիշյալ անձանցից 18-ը սպանվել է անմիջապես իր բնակության վայրում (այդ թվում՝ մանկահասակ աղջիկը և հինգ կանայք), 3-ը՝ աշխատանքի վայրում, 10-ը՝ հասարակական այլ վայրերում (կենտրոնական հրապարակ, թաղամաս և այլն): Մահվան դեպքերն արձանագրվել են Ստեփանակերտ (10 անձ), Մարտունի (6 անձ), Հադրութ (6 անձ) և Մարտակերտ (3 անձ) քաղաքներում, Մարտակերտի շրջանի Ալաշան բնակավայրում (1 անձ), Զագլիկ (1 անձ) և Մեծ շեն համայնքին հարակից վայրում (1 անձ), Ասկերանի շրջանի Այգեստան համայնքում (2 անձ) և Տիգրանակերտ տեղամասում (1 անձ):
Մարմնական վնասվածքներ է ստացել ընդհանուր առմամբ 106 մարդ, որից 86 անձ ստացել է լուրջ վնասվածքներ: Վերջիններից 70-ը արական, իսկ 16-ը` իգական սեռի քաղաքացիներ են:
Հիշյալ անձանցից 45-ը վիրավորումը ստացել է անմիջապես իր բնակության վայրում, 6-ը` համեմատաբար անվտանգ վայր տեղափոխվելիս, 12-ը՝ աշխատանքի վայրում, իսկ 23-ը` հասարակական այլ վայրերում:
Ճշգրտված տվյալներով Ստեփանակերտ քաղաքում կամ դրան հարակից հատվածներում լուրջ մարմնական վնասվածքներ են ստացել 36 անձ, Հադրութի շրջկենտրոն Հադրութ քաղաքում` 5 անձ, Թաղասեռ համայնքում` 2 անձ, նույն շրջանի Վարդաշատ համայնքում` 1 անձ, Մարտունու շրջկենտրոն Մարտունի քաղաքում` 15 անձ, Սպիտակշեն համայնքում` 1 անձ, Մարտակերտի շրջկենտրոն Մարտակերտ քաղաքում՝ 2 անձ, Մաղավուզ համայնքին հարակից հատվածում` 6 անձ, Ներքին Հոռաթաղ համայնքում` 2 անձ, Ալաշան բնակավայրում՝ 3 անձ, նույն շրջանի Մատաղիս համայնքում` 1 անձ, Շահումյանի շրջանի Քարվաճառ համայնքում` 2 անձ, Շուշի քաղաքում՝ 3 անձ, Ասկերանի շրջկենտրոն Ասկերան քաղաքում՝ 1 անձ, նույն շրջանի Այգեստան համայնքում՝ 2 անձ, Շոշ համայնքում՝ 1 անձ, Քաշաթաղի շրջանի Հոչանց համայնքում՝ 3 անձ:
Սեպտեմբերի 27-ից ի վեր ադրբեջանական զինված ուժերը թիրախավորել են Արցախի Հանրապետության ավելի քան 120 քաղաքացիական բնակավայր, ինչի հետևանքով արձանագրվել են բազմաթիվ ենթակառուցվածքների ու մասնավոր գույքի ոչնչացման կամ վնասման դեպքեր: Մասնավորապես, նախնական տվյալներով լրջորեն վնասվել է ավելի քան 6700 մասնավոր սեփականության անշարժ գույք (բնակելի տներ, խանութներ և այլն), ավելի քան 640 մեքենա, շուրջ 1110 ենթակառուցվածքային, հանրային և արտադրական նշանակության օբյեկտներ:
Թարմացված զեկույցին կարելի է ծանոթանալ հետևյալ հղմամբ՝
https://artsakhombuds.am/en/document/735
Հիշեցնում ենք, որ ԱՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը շարունակում է փաստահավաք առաքելությունը, որի արդյունքների վերաբերյալ կտրվեն թարմացված տեղեկություններ:

The Human Rights Ombudsman of the Republic of Artsakh has updated his second interim report on the Azerbaijani atrocities against Artsakh population, covering the new incidents and facts recorded from October 9 to 12.
In particular, the report adds statistics on human and material losses, some data on the atrocities recorded in Hadrut on October 10, some evidence of crimes against servicemen and international legal analysis.
As of October 12, a total of 31 civilians have been killed - a little girl, 7 women and 23 men. 18 persons were killed in the yard of their houses (including the child and 5 women), 3 persons – in their work place, 10 persons- in public places of different settlements (central square, residential district, etc.). Deaths were recorded in Stepanakert (10 persons), Martuni (6 persons), Hadrut (6 person), Martakert (3 persons), in the village of Alashan (1 person), in the village of Zaglik (1 person), in the vicinity of the village of Mets Shen (1 person), in the Aygestan village of Askeran region (2 persons) and in Tigranakert – 1 person.
A total of about 106 people were wounded, of which 86 received serious injuries. 70 of them are male and 16 are female citizens.
45 of the wounded were injured in the immediate result of a shell blast at or near their houses, 6 –while being transported to a relatively safe place, 12 – in the work place and 23 – in other public places.
According to the verified data, in Stepanakert and adjacent to it places 36 civilians were wounded, in the town of Hadrut in Hadrut region – 5, in Taghaser village – 2, in Vardashat – 1, in Martuni regional center of Martuni region – 15, in Spitak Shen – 1, in Martakert town of Martakert region – 2, in the visinity of Maghavuz community – 6, in Nerkin Horatagh – 2, in Alashan – 3, in Mataghis – 1, in Karvachar town of Shahumyan region – 2 persons, in Shushi town – 3 persons, in Askeran town of Askeran region – 1 person, in Aygestan village – 2 persons, in the village of Shosh – 1 person, in the village of Hochants of Kashatagh region – 3 persons.
Since September 27, the Azerbaijani armed forces have targeted more than 120 civilian settlements in the Republic of Artsakh. As a result, numerous infrastructure, public and private property damages have been recorded. In particular, based on preliminary data, more than 6700 immovable private property (residential houses, shops, etc.), more than 640 cars, about 1110 infrastructural, public and industrial facilities were seriously damaged.
Find the updated Report on the following link:
https://artsakhombuds.am/en/document/735
We remind that the Office of the Human Rights Ombudsman continues the fact-finding mission and the results will be regularly updated.