Հունիսի 24-ին Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը որպես հատուկ բանախոս մասնակցել է ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի 47-րդ նստաշրջանի և Տնտեսական ու սոցիալական խորհրդի հումանիտար հարցերի բաժնի աշխատանքներին զուգահեռ կազմակերպված «Մարդասիրական օգնություն, միջազգային պատժամիջոցներ և զինված հակամարտություններ» թեմայով առցանց քննարկմանը։ Միջոցառումը կազմակերպվել է «Խաղաղության, զարգացման և մարդու իրավունքների ՄԱԱԹ հիմնադրամի» նախաձեռնությամբ։
Պաշտպանը անդրադարձել է 2020 թվականի աշնանը ադրբեջանաթուրքական ագրեսիայի ընթացքում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից կատարված ռազմական հանցագործություններին և միջազգային մարդասիրական իրավունքի խախտումներին, ինչպես նաև ներկայացրել ռազմական ագրեսիայի հետևանքով Արցախում ստեղծված հումանիտար իրավիճակը։ Նա մատնանշել է տեղահանված անձանց բոլոր խնդիրները և ընդգծել միջազգային կազմակերպությունների կողմից Արցախի ժողովրդին հումանիտար աջակցություն ցուցաբերելու խիստ անհրաժեշտությունը։
Անդրադառնալով հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական գերեվարված անձանց ապօրինաբար Ադրբեջանում պահելու խնդրին՝ Պաշտպանը անընդունելի է համարել միջազգային կազմակերպությունների լռությունը Ադրբեջանում նրանց նկատմամբ իրականացվող շինծու և հակաիրավական դատավարությունների հարցում և պնդել, որ միջազգային հանրությունը պետք է առավել մեծ ճնշում գործադրի Ադրբեջանի վրա հայ ռազմագերիներին վերադարձնելու հարցում։
Մարդու իրավունքների պաշտպանը մանրամասն ներկայացրել է նաև պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո Ադրբեջանի կողմից հայկական մշակութային ժառանգության նկատմամբ իրականացված վանդալիզմի դեպքերը և նշել, որ չնայած հայկական մշակութային կոթողներին սպառնացող վտանգի մասին պարբերաբար ահազանգերին՝ միջազգային համապատասխան մարմինները և մասնավորապես ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն հստակ քայեր չեն ձեռնարկում Ադրբեջանի կողմից օկուպացված տարածքներում հայկական մշակույթը ոչնչացումից փրկելու համար։
Գեղամ Ստեփանյանը դատապարտելի է համարել Արցախի մեկուսացումը միջազգային հանրության կողմից՝ շեշտելով, որ հենց մեկուսացման պատճառով է, որ միջազգային հանրությունը խորությամբ չի գիտակցում խնդրի էությունը, որը ոչ թե տարածքային վեճ է, այլ Արցախի ժողովրդի պայքարն է իրենց իրավունքների պաշտպանության համար։
Հոկտեմբերի 14-ին ադրբեջանական զինված ուժերը կրակ են բացել Արցախի պաշտպանության բանակի հենակետերի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով վեց զինծառայողներ ստացել են տարբեր աստիճանի վիրավորումն......

On June 24, the Human Rights Ombudsman of the Republic of Artsakh Gegham Stepanyan participated as a special speaker in the side event organized by the International Humanitarian Law Unit at Maat Foundation for Peace, Development and Human Rights on the sidelines of the 47th session of the Human Rights Council and the humanitarian affairs segment of the Economic and Social Council.
The Ombudsman presented the war crimes committed by the Azerbaijani armed forces during the Azerbaijani-Turkish aggression in the Fall of 2020, the violations of international humanitarian law, as well as humanitarian situation in Artsakh due to the military aggression. He pointed out the problems of the displaced people, stressed the urgent need for international organizations to provide humanitarian assistance to the people of Artsakh.
Touching upon the issue of illegal detention of the Armenian POWs and civilian captives in Azerbaijan, the Ombudsman considered unacceptable the silence of the international community against the fake and illegal trials in Azerbaijan, insisting that the international community should put more pressure on Azerbaijan for the return of the Armenian captives.
The Human Rights Ombudsman provided details on the cases of vandalism of the Armenian cultural heritage by Azerbaijan during and after the war, noting that the relevant international bodies and UNESCO, in particular, are not taking concrete steps to save Armenian culture in the territories occupied by Azerbaijan, despite regular warnings about the threat to the Armenian cultural monuments.
Gegham Stepanyan condemned the isolation of Artsakh by the international community, emphasizing that it is because of the isolation that the international community does not properly realize the essence of the problem, which is not a territorial dispute, but the struggle of the people of Artsakh to protect their rights.
On October 14, Azerbaijani Armed Forces opened fire on the bases of the Defense Army of the Republic of Artsakh, as a result of which 6 servicemen were wounded. Two of the servicem......