Հունիսի 24-ին Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը որպես հատուկ բանախոս մասնակցել է ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի 47-րդ նստաշրջանի և Տնտեսական ու սոցիալական խորհրդի հումանիտար հարցերի բաժնի աշխատանքներին զուգահեռ կազմակերպված «Մարդասիրական օգնություն, միջազգային պատժամիջոցներ և զինված հակամարտություններ» թեմայով առցանց քննարկմանը։ Միջոցառումը կազմակերպվել է «Խաղաղության, զարգացման և մարդու իրավունքների ՄԱԱԹ հիմնադրամի» նախաձեռնությամբ։
Պաշտպանը անդրադարձել է 2020 թվականի աշնանը ադրբեջանաթուրքական ագրեսիայի ընթացքում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից կատարված ռազմական հանցագործություններին և միջազգային մարդասիրական իրավունքի խախտումներին, ինչպես նաև ներկայացրել ռազմական ագրեսիայի հետևանքով Արցախում ստեղծված հումանիտար իրավիճակը։ Նա մատնանշել է տեղահանված անձանց բոլոր խնդիրները և ընդգծել միջազգային կազմակերպությունների կողմից Արցախի ժողովրդին հումանիտար աջակցություն ցուցաբերելու խիստ անհրաժեշտությունը։
Անդրադառնալով հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական գերեվարված անձանց ապօրինաբար Ադրբեջանում պահելու խնդրին՝ Պաշտպանը անընդունելի է համարել միջազգային կազմակերպությունների լռությունը Ադրբեջանում նրանց նկատմամբ իրականացվող շինծու և հակաիրավական դատավարությունների հարցում և պնդել, որ միջազգային հանրությունը պետք է առավել մեծ ճնշում գործադրի Ադրբեջանի վրա հայ ռազմագերիներին վերադարձնելու հարցում։
Մարդու իրավունքների պաշտպանը մանրամասն ներկայացրել է նաև պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո Ադրբեջանի կողմից հայկական մշակութային ժառանգության նկատմամբ իրականացված վանդալիզմի դեպքերը և նշել, որ չնայած հայկական մշակութային կոթողներին սպառնացող վտանգի մասին պարբերաբար ահազանգերին՝ միջազգային համապատասխան մարմինները և մասնավորապես ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն հստակ քայեր չեն ձեռնարկում Ադրբեջանի կողմից օկուպացված տարածքներում հայկական մշակույթը ոչնչացումից փրկելու համար։
Գեղամ Ստեփանյանը դատապարտելի է համարել Արցախի մեկուսացումը միջազգային հանրության կողմից՝ շեշտելով, որ հենց մեկուսացման պատճառով է, որ միջազգային հանրությունը խորությամբ չի գիտակցում խնդրի էությունը, որը ոչ թե տարածքային վեճ է, այլ Արցախի ժողովրդի պայքարն է իրենց իրավունքների պաշտպանության համար։
Հոկտեմբերի 14-ին ադրբեջանական զինված ուժերը կրակ են բացել Արցախի պաշտպանության բանակի հենակետերի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով վեց զինծառայողներ ստացել են տարբեր աստիճանի վիրավորումն......

24 июня Защитник прав человека Республики Арцах Гегам Степанян принял участие в качестве специального спикера в онлайн-дискуссии на тему «Гуманитарная помощь, международные санкции и вооруженные конфликты», организованной параллельно с работой 47-й сессии Совета ООН по правам человека и Департамента по гуманитарным вопросам Экономического и Социального Совета ООН. Мероприятие было организовано по инициативе Фонда мира, развития и прав человека МААТ.
Омбудсмен упомянул военные преступления и нарушения международного гуманитарного права, совершенные азербайджанскими вооруженными силами во время азербайджано-турецкой агрессии осенью 2020 года, а также гуманитарную ситуацию в Арцахе, сложившуюся вследствие военной агрессии. Он указал на все проблемы вынужденных переселенцев и подчеркнул крайнюю необходимость оказания гуманитарной помощи народу Арцаха со стороны международных организаций.
Касаясь вопроса о незаконном содержании армянских военнопленных в Азербайджане, Омбудсмен счел недопустимым молчание международных организаций по делу о фальсифицированных и незаконных судебных процессах в Азербайджане, настаивая на том, что международное сообщество должно оказать большее давление на Азербайджан в вопросе возвращения армянских военнопленных.
Защитник прав человека также подробно описал случаи вандализма в отношении армянского культурного наследия со стороны Азербайджана во время войны и после нее, отметив, что, несмотря на регулярные предупреждения об угрозе армянским культурным памятникам, соответствующие международные органы, в частности ЮНЕСКО, не принимают четких шагов по спасению армянской культуры от разрушения на территориях, оккупированных Азербайджаном.
Гегам Степанян осудил изоляцию Арцаха международным сообществом, подчеркнув, что именно из-за изоляции международное сообщество неглубоко осознает суть проблемы, которая заключается не в территориальном споре, а в борьбе народа Арцаха за защиту своих прав.
14 октября вооруженные силы Азербайджана открыли огонь по опорным пунктам Армии обороны Арцаха, в результате чего шесть военнослужащих получили ранения различной степени тяжести. С......