Արտահերթ զեկույց` Արցախում (Լեռնային Ղարաբաղ) ռազմական գործողությունները լուսաբանող լրագրողների նկատմամբ Ադրբեջանի հարձակումների մասին
Սեպտեմբերի 27-ին Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած լայնածավալ հարձակման ընթացքում թիրախավորվել են մի շարք քաղաքներ և գյուղեր` ներառյալ Արցախի Հանրապետության մայրաքաղաք Ստեփանակերտը:
2020թ. սպետեմբերի 27-ից մինչև 2020թ․ նոյեմբերի 10-ը, արտասահմանյան 190-ից ավելի լրատվամիջոցներ, ավելի քան 390 անկախ և ԶԼՄ-ների հետ փախկապակցված լրագրողներ լուսաբանել են ռազմական գործողությունները: Արցախ ժամանող լրագրողների հոսքը ավելի է մեծացել Ադրբեջանի կողմից օտարերկրյա լրատվամիջոցների այցը Ադրբեջան և լրագրողական անկախ գործունեությունը սահմանաձակելուց հետևանքով: Այսպես, օրինակ` ռուսական Lifenews լրատվական գործակալության լրագրողները արտաքսվել են Ադրբեջանից` Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից մեղադրվելով փաստերը աղավաղելու մեջ: Ֆրանսիական France 24 լրատվական գործակալության թղթակից Քեթրին Նորիս-Թրենթի հաղորդմամբ՝ ադրբեջանական իշխանությունները մշտադիտարկում էին լրագրողների տեղաշարժը և խախտում տեղում զարգացումները լուսաբանելու լրագրողների իրավունքը: Նորիս Թրենթի փոխանցմամբ՝ ադրբեջանական իշխանությունների ներկայացուցիչները ուղեկցում էին լրագրողներին և միջամտում քաղաքացիների հետ նրանց հաղորդակցությանը: Միևնույն ժամանակ, Արցախ այցելելու պատճառով ադրբեջանական իշխանությունները քրեական գործ են հարուցել WarGonzo-ի ռուս լրագրող Սեմյոն Պեգովի դեմ:
Բացի այդ, Ադրբեջանի իշխանությունները հանրայնորեն հայտարարել են, որ չեն կարող ապահովել Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում ռազմական գործողությունները լուսաբանող լրագրողների անվտանգությունը` ընդգծելով, որ լրագրողները պետք է դիմեն Ադրբեջանի իշխանություններին` Արցախ մուտք գործելու արտոնագիր ստանալու համար: Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է, որ ունի տեղեկություն Ադրբեջանի կողմից հատուկ խմբերի կազմավորման մասին, որոնք մշտադիտարկում են արտասահմանյան լրագրողների տեղաշարժը Արցախում` թիրախային հարվածներ հասցնելու նպատակով:
Ադրբեջանի Զինված ուժերը մի քանի անգամ թիրախավորել են Արցախում աշխատող լրագրողներին, ինչի հետևանքով մասնավորապես ծանր վիրավորվել են 7 լրագրողներ և սպանվել է լրագրողներին ուղեկցող մեկ անձ: Լրագրողների թիրախավորման դեպքերը շարունակել են գտնվել Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանի ուշադրության կենտրոնում` ռազմական գործողությունների սկզբից ի վեր: Լրագրողների նկատմամբ թիրախավորված և նպատակային հարձակումներն ապացուցվում է այն հանգամանքով, որ հարձակումների պահին լրագրողները կրել են հատուկ համազգեստ և տարբերանշաններ, ինչպես նաև ունեցել են տեսախցիկներ: Լրագրողական մեքենաները, որոնք ռմբակոծության տակ են հայտնվել նույնպես ունեցել են “PRESS” տարբերանշանը: Ավելին՝ լրագրողները թիրախավորվել են ոչ թե ռազմական գործողությունների կիզակետերում, այլ քաղաքացիական բնակավայրերում իրենց մասնագիտական պարտականությունները իրականացնելու ժամանակ:

AD HOC PUBLIC REPORT ON THE AZERBAIJANI ATTACKS ON JOURNALISTS COVERING HOSTILITIES IN ARTSAKH (NAGORNO-KARABAKH)
On the September 27th, Azerbaijan launched a large-scale offensive against the Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh) during which large number of towns and villages have been targeted, including Stepanakert, the capital of Artsakh.
Since the beginning (27 September, 2020) by the end (10 November, 2020) of the hostilities, over 800 foreign media affiliated and independent journalists from 290 media have flown into Artsakh to cover the war and the consequent developments. The flow of journalists to Artsakh has been considerably increased following the Azerbaijani authorities’ decision to limit the arrival of journalists from several countries, to impose strict restrictions on the independent work of the journalists. For example, journalists from the Russian media outlet Lifenews were deported from Azerbaijan, since according to Azerbaijani authorities, they were distorting the facts. The journalist further stated that it was not advisable for Russian Journalist to operate in Azerbaijan. The reporter of the news agency France 24, Katherine Norris-Trent said that the Azerbaijani government monitors their movements, and violated their right to cover the developments on the ground. She stated that they are followed by government “escorts” who intervene whenever they talk to civilians. The Azerbaijani authorities have also filed a criminal case against a Russian reporter, Semyon Pegov of WarGonzo for visiting Artsakh.
Besides, the Azerbaijani authorities have publically stated that they cannot ensure the safety of journalists covering the hostilities in Nagorno-Karabakh, adding that journalist should request permission from the Azerbaijani authorities before entering Nagorno-Karabakh. The Ministry of Foreign Affairs of Artsakh stated that it has information about special groups that have been formed by Azerbaijan to monitor the movement and activities of foreign journalists in Artsakh, to deliver target attacks.
In parallel with that, the Azerbaijani armed forces for a few times targeted journalists working in Artsakh and caused 7 heavy injuries among them and a death of a person accompanying journalists. The Human Rights Ombudsman of Artsakh has monitored the developments since the onset of the hostilities. Targeted nature of the shellings, including those against journalists, were also proven by the facts that the journalists wore a special uniform and distinctive signs, as well as, mostly with cameras. The journalistic cars that came under the shelling also had the “PRESS” distinctive sign. Moreover, the journalists were targeted when they were carrying out their professional activities in civilian settlements, and not in the hotspots of hostilities.