Թողարկման ամսաթիվ 12.06.2023
2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ին՝ ժամը 10:30-ի սահմաններում, քաղաքացիական հագուստով մի խումբ ադրբեջանցիներ, ներկայանալով իբր «բնապահպան- ակտիվիստներ», փակել են Գորիս-Ստեփանակերտ մայրուղին, որը, Եռակողմ հայտարարության համաձայն, անցնում է Լաչինի միջանցքով՝ կապելով Արցախը (Լեռնային Ղարաբաղ) Հայաստանի և արտաքին աշխարհի հետ։ Հարկ է նշել, որ բնապահպան ներկայացող անձինք բազմաթիվ ապացուցված փաստերով սերտորեն փոխկապակցված էին ադրբեջանական իշխանությունների հետ կամ էլ հանդիսանում ադրբեջանական հատուկ ծառայությունների գործող կամ նախկին աշխատակիցներ։
2023 թվականի ապրիլի 23-ին Ադրբեջանը հայտարարել է Գորիս-Ստեփանակերտ ճանապարհին՝ Հակարի գետի կամրջի վրա ադրբեջանական անօրինական հսկիչ անցագրային կետ տեղադրելու մասին։ Ապրիլի 28-ին, այն բանից հետո, երբ Ադրբեջանն ավարտել է հսկիչ անցագրային կետի կառուցումն ու կահավորումը, ադրբեջանական այսպես կոչված «բնապահպան ակտիվիստները» հայտարարել են, որ հեռանում են ճանապարհի արգելափակված հատվածից, իսկ նրանց փոխարինել են ադրբեջանական ոստիկանության և այլ ծառայությունների ներկայացուցիչներ։ Այս զարգացումների հետևանքով ապրիլի 23-ից փաստացի Ադրբեջանի կողմից պետական ծառայությունների ներգրավմամբ արգելափակված է Գորիս-Ստեփանակերտ ճանապարհը երկու հատվածում՝ Շուշիի հարևանությամբ և Հակարի կամրջի մոտ։ Ադրբեջանի կողմից անօրինական անցակետի տեղադրման հետևանքով կրկնակի շրջափակման մեջ են հայտնվել Արցախի Հանրապետության Շուշիի շրջանի Եղցահող, Հին շեն, Մեծ շեն և Լիսագոր համայնքները։
Õ‡Õ¡Ö€Õ¸Ö‚Õ¶Õ¡Õ¯Õ¾Õ¸Õ² Õ·Ö€Õ»Õ¡ÖƒÕ¡Õ¯Õ¸Ö‚Õ´Õ¨, Õ¸Ö€Õ« Õ°Õ¥Õ¿Ö‡Õ¡Õ¶Ö„Õ¸Õ¾ վեց Õ¡Õ´Õ«Õ½ (182 Ö…Ö€) Õ·Õ¡Ö€Õ¸Ö‚Õ¶Õ¡Õ¯ Ö†Õ«Õ¦Õ«Õ¯Õ¡ÕºÕ¥Õ½ Õ­Õ¸Õ¹Õ¨Õ¶Õ¤Õ¸Õ¿Õ¾Õ¸Ö‚Õ´ Õ§ Արցախի Õ´Õ«Õ¡Õ¯ Õ¯ÕµÕ¡Õ¶Ö„Õ« Õ³Õ¡Õ¶Õ¡ÕºÕ¡Ö€Õ°Õ« Õ£Õ¸Ö€Õ®Õ¸Ö‚Õ¶Õ¥Õ¸Ö‚Õ©ÕµÕ¸Ö‚Õ¶Õ¨,  Արցախի 120 000 Õ¢Õ¶Õ¡Õ¯Õ¹Õ¸Ö‚Õ©ÕµÕ¡Õ¶Õ¨, Õ¶Õ¥Ö€Õ¡Õ¼ÕµÕ¡Õ¬ 30 000 Õ¥Ö€Õ¥Õ­Õ¡Õ¶Õ¥Ö€Õ«Õ¶, Õ©Õ¸Õ²Õ¥Õ¬ Õ§ Õ¬Õ«Õ¡Õ¯Õ¡Õ¿Õ¡Ö€ մեկուսացման մեջ՝ հանգեցնելով Õ´Õ¡Ö€Õ¤Õ¸Ö‚ Õ¡Õ¶Õ°Õ¡Õ¿Õ¡Õ¯Õ¡Õ¶ Ö‡ Õ°Õ¡Õ¾Õ¡Ö„Õ¡Õ¯Õ¡Õ¶ Õ«Ö€Õ¡Õ¾Õ¸Ö‚Õ¶Ö„Õ¶Õ¥Ö€Õ« Õ¦Õ¡Õ¶Õ£Õ¾Õ¡Õ®Õ¡ÕµÕ«Õ¶ Õ­Õ¡Õ­Õ¿Õ¸Ö‚Õ´Õ¶Õ¥Ö€Õ«, Õ«Õ¶Õ¹ÕºÕ¥Õ½ Õ¶Õ¡Ö‡ Õ£Õ¸ÕµÕ¡Õ¢Õ¡Õ¶Õ¡Õ¯Õ¡Õ¶ Ö‡ Õ¡Õ¶Õ¾Õ¿Õ¡Õ¶Õ£Õ¸Ö‚Õ©ÕµÕ¡Õ¶ Õ¢Õ¡Õ¦Õ´Õ¡Õ¯Õ¸Õ²Õ´ Õ½ÕºÕ¡Õ¼Õ¶Õ¡Õ¬Õ«Ö„Õ¶Õ¥Ö€Õ«:
Ամբողջական շրջափակմանը զուգահեռ Ադրբեջանը միտումնավոր խաթարում է Արցախի կենսական նշանակության ենթակառուցվածքների՝ գազամատակարարման, էլեկտրամատակարարման և կապի ու հաղորդակցության բնականոն աշխատանքը՝ նպատակ ունենալով էլ ավելի սրել առանց այն էլ ծանր մարդասիրական ճգնաժամը և մարդկային տառապանքներ պատճառել Արցախի բնակչությանը։
Ô±Õ¾Õ¥Õ¬Õ«Õ¶, 2020 Õ©Õ¾Õ¡Õ¯Õ¡Õ¶Õ« Õ¶Õ¸ÕµÕ¥Õ´Õ¢Õ¥Ö€Õ« 9-Õ«Õ¶ Õ€Õ¡ÕµÕ¡Õ½Õ¿Õ¡Õ¶Õ«, Ô±Õ¤Ö€Õ¢Õ¥Õ»Õ¡Õ¶Õ« Ö‡ Ռուսաստանի Ô´Õ¡Õ·Õ¶Õ¸Ö‚Õ©ÕµÕ¡Õ¶ Õ²Õ¥Õ¯Õ¡Õ¾Õ¡Ö€Õ¶Õ¥Ö€Õ« կողմից Õ½Õ¿Õ¸Ö€Õ¡Õ£Ö€Õ¾Õ¡Õ® Õ€Ö€Õ¡Õ¤Õ¡Õ¤Õ¡Ö€Õ« Õ°Õ¡Õ½Õ¿Õ¡Õ¿Õ´Õ¡Õ¶ Õ´Õ¡Õ½Õ«Õ¶ Õ¥Õ¼Õ¡Õ¯Õ¸Õ²Õ´ հայտարարությունից Õ°Õ¥Õ¿Õ¸ Õ¨Õ¶Õ¯Õ¡Õ® ÕªÕ¡Õ´Õ¡Õ¶Õ¡Õ¯Õ¡Õ°Õ¡Õ¿Õ¾Õ¡Õ®Õ¸Ö‚Õ´ Õ¡Õ¤Ö€Õ¢Õ¥Õ»Õ¡Õ¶Õ¡Õ¯Õ¡Õ¶ Õ¯Õ¸Õ²Õ´Õ¨ ÕºÕ¡Ö€Õ¢Õ¥Ö€Õ¡Õ¢Õ¡Ö€ Õ¯Õ¸ÕºÕ¿Õ¸Ö€Õ¥Õ¶ Õ­Õ¡Õ­Õ¿Õ¥Õ¬ Õ§ Õ°Õ¡ÕµÕ¿Õ¡Ö€Õ¡Ö€Õ¸Ö‚Õ©ÕµÕ¡Õ¶ դրույթները՝ Õ¤Õ«Õ´Õ¥Õ¬Õ¸Õ¾ Õ¼Õ¡Õ¦Õ´Õ¡Õ¯Õ¡Õ¶ էսկալացիաների, Õ­Õ¡Õ©Õ¡Ö€Õ¥Õ¬Õ¸Õ¾ Արցախում (Ô¼Õ¥Õ¼Õ¶Õ¡ÕµÕ«Õ¶ Õ‚Õ¡Ö€Õ¡Õ¢Õ¡Õ²Õ¸Ö‚Õ´) Õ­Õ¡Õ²Õ¡Õ² Õ¢Õ¶Õ¡Õ¯Õ¹Õ¸Ö‚Õ©ÕµÕ¡Õ¶ Õ¢Õ¶Õ¡Õ¯Õ¡Õ¶Õ¸Õ¶ Õ¯ÕµÕ¡Õ¶Ö„Õ¶ Õ¸Ö‚ Õ£Õ¸Ö€Õ®Õ¸Ö‚Õ¶Õ¥Õ¸Ö‚Õ©ÕµÕ¸Ö‚Õ¶Õ¨, Ö†Õ«Õ¦Õ«Õ¯Õ¡Õ¯Õ¡Õ¶ Ö‡ Õ°Õ¸Õ£Õ¥Õ¢Õ¡Õ¶Õ¡Õ¯Õ¡Õ¶ Õ°Õ¡Ö€Õ±Õ¡Õ¯Õ¸Ö‚Õ´Õ¶Õ¥Ö€ Ö‡ Õ¢Õ¼Õ¶Õ¸Ö‚Õ©ÕµÕ¸Ö‚Õ¶ Õ¯Õ«Ö€Õ¡Õ¼Õ¥Õ¬Õ¸Õ¾ քաղաքացիական Õ¢Õ¶Õ¡Õ¯Õ¹Õ¸Ö‚Õ©ÕµÕ¡Õ¶ Õ¶Õ¯Õ¡Õ¿Õ´Õ¡Õ´Õ¢Ö‰
Ադրբեջանի կողմից շարունակվող շրջափակումը, կենսական ենթակառուցվածքների խափանումները, ինչպես նաև պարբերաբար և հետևողականորեն իրականացվող զինված հարձակումները նպատակ են հետապնդում ֆիզիկական և հոգեբանական ահաբեկմամբ, կյանքի համար անտանելի պայմանների ստեղծմամբ էթնիկ զտման ենթարկելու Արցախը և ոչնչացնելու Արցախի բնիկ հայկական բնակչությանը։
Սույն զեկույցը համապարփակ կերպով ներկայացնում է Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման հետևանքով մարդու անհատական և հավաքական իրավունքների խախտումները, որոնք արձանագրվել են շրջափակման վեց ամսվա (182 օրվա) ընթացքում՝ մինչև 2023թ. հունիսի 12-ը։ Զեկույցը պատրաստվել է Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի կողմից պետական մարմիններին ուղղված հարցումների, իրականացված ուսումնասիրություններից ու հարցազրույցներից և բաց աղբյուրներից ստացված տեղեկատվության հիման վրա։
Յուրաքանչյուր իրավունքի առնչվող բաժնում ներկայացված են որոշակի լուսանկարներ և մարդկային պատմություններ, որոնք արտացոլում են իրականությունը: Հաշվի առնելով անձնական տվյալների պաշտպանության անհրաժեշտությունը՝ բոլոր լուսանկարները կա՛մ բաց աղբյուրներից են, կա՛մ կիրառվել են դրանցում երևացող անձանց և հեղինակների համաձայնությամբ, իսկ մարդկային պատմություններում ներկայացվող անձանց անունները փոխված են:
Այս զեկույցը պատրաստվել է նախորդ զեկույցների ցուցանիշների թարմացման հիման վրա, որոնք հրապարակվել են շրջափակման 100-րդ օրվա առթիվ՝ մարտի 21-ին, 122 օրվա առթիվ (4 ամիս)՝ ապրիլի 12-ին, 150 օրվա առթիվ (5 ամիս)՝ մայիսի 10-ին։

Publication Date 12.06.2023
С 12 Ð´ÐµÐºÐ°Ð±Ñ€Ñ 2022 года, около 10:30 утра, группа азербайджанцев в гражданÑкой одежде, предÑтавившихÑÑ Ñ‚Ð°Ðº называемыми “Ñко-активиÑтамиâ€, заблокировала единÑтвенную дорогу, шоÑÑе ГориÑ-Степанакерт, ÐºÐ¾Ñ‚Ð¾Ñ€Ð°Ñ Ð¿Ñ€Ð¾Ñ…Ð¾Ð´Ð¸Ñ‚ через ЛачинÑкий (БердзорÑкий) коридор, ÑоединÑющий Ðрцах (Ðагорный Карабах) Ñ Ðрменией и внешним миром. Так называемый “Ñко-протеÑÑ‚â€ Ñ Ð´Ð¾ÐºÑƒÐ¼ÐµÐ½Ñ‚Ð°Ð»ÑŒÐ½Ð¾ подтверждённым учаÑтием агентов ÑпецÑлужб Ðзербайджана, ÑпонÑируемых гоÑударÑтвом, оказалÑÑ Ð¿Ð¾Ð»Ð½Ð¾Ñтью организованным правительÑтвом Ðзербайджана.
23 Ð°Ð¿Ñ€ÐµÐ»Ñ 2023 года Ðзербайджан объÑвил об уÑтановке незаконного азербайджанÑкого контрольно-пропуÑкного пункта (КПП) на моÑту через реку Хакари на шоÑÑе ГориÑ-Степанакерт. 28 апрелÑ, поÑле того как Ðзербайджан завершил ÑтроительÑтво и оÑнащение КПП, так называемые азербайджанÑкие «активиÑты-Ñкологи» заÑвили, что временно приоÑтанавливают акцию и покидают заблокированный учаÑток дороги, а на их Ñмену пришли предÑтавители азербайджанÑкой полиции и других Ñлужб. Ð’ результате Ñтих Ñобытий Ñ 23 Ð°Ð¿Ñ€ÐµÐ»Ñ Ð´Ð¾Ñ€Ð¾Ð³Ð° ГориÑ-Степанакерт фактичеÑки заблокирована Ðзербайджаном на двух учаÑтках: в районе Шуши и у моÑта Хакари. Ð’ результате уÑтановки Ðзербайджаном незаконного КПП общины Егцахох, Хин Шен, Мец Шен и ЛиÑагор ШушинÑкого района РеÑпублики Ðрцах оказалиÑÑŒ в двойной блокаде.
Как ÑледÑтвие, продолжающаÑÑÑ Ð±Ð»Ð¾ÐºÐ°Ð´Ð° физичеÑки перекрывает единÑтвенную дорогу жизни Ðрцаха на протÑжении вот уже 6 меÑÑцев (182 дней), в результате чего вÑÑ‘ его наÑеление – 120 000 человек, Ð²ÐºÐ»ÑŽÑ‡Ð°Ñ 30 000 детей, оказалоÑÑŒ в ÑоÑтоÑнии полной изолÑции, ÑтолкнувшиÑÑŒ Ñ Ð¼Ð°ÑÑовыми нарушениÑми индивидуальных и коллективных прав человека, а также различных угроз ÑущеÑтвованию и безопаÑноÑти людей.
ÐарÑду Ñ Ð¿Ñ€Ð¾Ð´Ð¾Ð»Ð¶Ð°ÑŽÑ‰ÐµÐ¹ÑÑ Ð±Ð»Ð¾ÐºÐ°Ð´Ð¾Ð¹ ЛачинÑкого коридора, Ðзербайджан также намеренно нарушает работу критичеÑки важной инфраÑтруктуры Ðрцаха (газоÑнабжение, ÑлектроÑнабжение, Интернет и Ð¼Ð¾Ð±Ð¸Ð»ÑŒÐ½Ð°Ñ ÑвÑзь) Ñ Ñ†ÐµÐ»ÑŒÑŽ дальнейшего уÑÑƒÐ³ÑƒÐ±Ð»ÐµÐ½Ð¸Ñ Ð¸ без того Ñ‚Ñжелого гуманитарного кризиÑа и Ð¿Ñ€Ð¸Ñ‡Ð¸Ð½ÐµÐ½Ð¸Ñ Ñ‡Ñ€ÐµÐ·Ð¼ÐµÑ€Ð½Ñ‹Ñ… человечеÑких Ñтраданий народу Ðрцаха.
Более того, в период поÑле подпиÑÐ°Ð½Ð¸Ñ Ð¢Ñ€ÐµÑ…Ñтороннего заÑÐ²Ð»ÐµÐ½Ð¸Ñ Ð¾ прекращении Ð¾Ð³Ð½Ñ 9 ноÑÐ±Ñ€Ñ 2020 года лидерами Ðрмении, Ðзербайджана и РоÑÑийÑкой Федерации азербайджанÑÐºÐ°Ñ Ñторона неоднократно и грубо нарушала Ð¿Ð¾Ð»Ð¾Ð¶ÐµÐ½Ð¸Ñ Ð—Ð°ÑвлениÑ, Ð¿Ñ€Ð¸Ð±ÐµÐ³Ð°Ñ Ðº военной ÑÑкалации, Ð½Ð°Ñ€ÑƒÑˆÐ°Ñ Ð½Ð¾Ñ€Ð¼Ð°Ð»ÑŒÐ½ÑƒÑŽ жизнь и деÑтельноÑть гражданÑкого наÑÐµÐ»ÐµÐ½Ð¸Ñ Ðрцаха, Ð¸Ð½Ð¸Ñ†Ð¸Ð¸Ñ€ÑƒÑ Ñ„Ð¸Ð·Ð¸Ñ‡ÐµÑкие и пÑихологичеÑкие атаки, а также наÑилие в отношении наÑелениÑ.
ПродолжающаÑÑÑ Ð±Ð»Ð¾ÐºÐ°Ð´Ð° Ðрцаха и разрушение жизненно важной инфраÑтруктуры Ðзербайджаном, а также регулÑрные и поÑледовательные вооружённые атаки направлены на то, чтобы подвергнуть Ðрцах ÑтничеÑкой чиÑтке поÑредÑтвом их физичеÑкого и пÑихологичеÑкого запугиваниÑ, а также ÑÐ¾Ð·Ð´Ð°Ð½Ð¸Ñ Ð½ÐµÐ²Ñ‹Ð½Ð¾Ñимых уÑловий и ÑƒÐ½Ð¸Ñ‡Ñ‚Ð¾Ð¶ÐµÐ½Ð¸Ñ ÐºÐ¾Ñ€ÐµÐ½Ð½Ð¾Ð³Ð¾ армÑнÑкого наÑÐµÐ»ÐµÐ½Ð¸Ñ Ðрцаха.
Ð’ наÑтоÑщем докладе детально предÑтавлены регулÑрные и маÑштабные Ð½Ð°Ñ€ÑƒÑˆÐµÐ½Ð¸Ñ Ð¸Ð½Ð´Ð¸Ð²Ð¸Ð´ÑƒÐ°Ð»ÑŒÐ½Ñ‹Ñ… и коллективных прав человека в результате блокады Ðрцаха Ðзербайджаном, которые были зафикÑированы в течение 6 меÑÑцев блокады (182 дней) на момент 12 Ð¸ÑŽÐ½Ñ 2023 года. Доклад подготовлен на оÑнове запроÑов, направленных в гоÑударÑтвенные органы аппаратом защитника прав человека (ОмбудÑмена) РеÑпублики Ðрцах, проведённых иÑÑледований и информации, полученной из интервью и открытых иÑточников.
Ð’ разделе каждого права предÑтавлены фотографии и человечеÑкие иÑтории Ñ Ñ†ÐµÐ»ÑŒÑŽ лучшего Ð¾Ñ‚Ñ€Ð°Ð¶ÐµÐ½Ð¸Ñ Ñ€ÐµÐ°Ð»ÑŒÐ½Ð¾Ñти. ÐŸÑ€Ð¸Ð½Ð¸Ð¼Ð°Ñ Ð²Ð¾ внимание необходимоÑть защиты перÑональных данных людей, вÑе фотографии либо взÑты из открытых иÑточников, либо иÑпользуютÑÑ Ñ ÑоглаÑÐ¸Ñ Ð¸Ñ… авторов и изображённых на них лиц. Ð¡Ð»ÐµÐ´ÑƒÑ Ñ‚Ð¾Ð¹ же логике, имена людей, предÑтавленных в человечеÑких иÑториÑÑ…, были изменены.