Ադրբեջանը դիտավորյալ խոչընդոտում է Կարմիր խաչի գործունեությունը
Ապրիլի 23-ին Գորիս-Ստեփանակերտ մայրուղու վրա՝ Հակարի կամրջի մոտ, անօրինական հսկիչ անցագրային կետ տեղադրելուց ի վեր Ադրբեջանի կողմից արհեստական պատճառաբանություններով խոչընդոտվում է Լեռնային Ղարաբաղում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի բնականոն գործունեությունը, որով ադրբեջանական կողմը ոչ միայն ոտնահարում է միջազգային մարդասիրական իրավունքի դրույթները, այլև կոպտորեն խախտում է շրջափակման ընթացքում ծայրահեղ ծանր առողջական վիճակում գտնվող անձանց ՀՀ տեղափոխելու շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը։ Սրանով իսկ Ադրբեջանը ուղիղ անտեսում է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի 2022 թվականի դեկտեմբերի 21-ի որոշումը, որով դատարանի պարտավորեցրել է Ադրբեջանին ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ և բավարար միջոցները՝ ապահովելու Լաչինի միջանցքով Հայաստանում բժշկական օգնություն ստանալու կարիք ունեցող ծանր հիվանդ անձանց տեղաշարժը:
Այս ընթացքում ԿԽՄԿ-ի կողմից բուժառուների տեղափոխում իրականացվել է երկու անգամ՝ ապրիլի 28-ին (13 բուժառու) և ապրիլի 29-ին (16 բուժառու):  Ապրիլի 29-ից ամբողջությամբ դադարել են ԿԽՄԿ-ի միջնորդությամբ բուժառուների տեղափոխումը ՀՀ բուժհաստատություններ։ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի կողմից ձեռք բերված տեղեկության համաձայն՝ ադրբեջանական կողմն առաջ է քաշել հավելյալ պայմաններ՝ պահանջելով ստուգել բուժառուներին տեղափոխող մեքենաները, ինչպես նաև Կարմիր խաչի աշխատակիցների և բուժառուների անձնագրերը՝ խախտելով մինչ այդ ձեռք բերված համաձայնությունները։ Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարությունից ստացված տեղեկությունների համաձայն՝ ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող 30 հիվանդ սպասում է շտապ տեղափոխման:
Ադրբեջանի կողմից դիտավորյալ խոչընդոտվում է նաև Կարմիր խաչի միջոցով անհրաժեշտ դեղորայքի մատակարարումը դեպի Արցախ, որի հետևանքով լրջագույն խնդիրներ են առաջանում Արցախի բուժհաստատություններում։
Ադրբեջանական կողմը, նպատակ ունենալով ամբողջության մեկուսացնելու Արցախը, նպատակաուղղված գործողություններ է ձեռնարկում՝ խոչընդոտելու անգամ հումանիտար կազմակերպությունների գործունեությունը Արցախում՝ պարբերաբար անրհեստական հավելյալ պահանջներ ներկայացնելով։
Անգամ հումանիտար բնույթի հարցերում Ադրբեջանը պատրաստ չէ դրսևորելու կառուցողականություն և առիթը բաց չի թողնում ահաբեկելու բնակչությանը և խորացնելու մարդկանց՝ շրջափակման հետևանքով առաջացած թե՛ ֆիզիկական, թե՛ հոգեբանական տառապանքները՝ դիտավորյալ խորացնելով հումանիտար ճգնաժամը։
Ադրբեջանի վարքագիծը ուղիղ հակասում է միջազգային իրավունքին և մարդասիրության սկզբունքներին, ինչը պետք է արժանանա միջազգային կազմակերպությունների և իրավապաշտպան համայնքի հստակ դատապարտմանը։
Ակնակալում ենք միջազգային կառույցների գործնական միջամտությունը հումանիտար բնույթի այս կարևորագույն խնդրի կարգավորման ուղղությամբ։

Since the installation of the illegal checkpoint on the Goris-Stepanakert highway near the Hakari Bridge on April 23, Azerbaijan has been artificially obstructing the normal operation of the International Committee of the Red Cross (ICRC) in Nagorno-Karabakh, by which the Azerbaijani side not only violates the provisions of the international humanitarian law, but also the agreement reached during the blockade on the transfer to Armenia of the persons in extremely serious health condition. Thus, Azerbaijan directly ignores the decision of the European Court of Human Rights (ECHR) of December 21, 2022, obliging it to take all necessary and sufficient measures to ensure the movement of seriously ill persons in need of medical treatment in Armenia through the “Lachin corridor”.
During this time, the ICRC transported patients only twice: on April 28 (13 patients) and on April 29 (16 patients). Since April 29, with the mediation of the ICRC, the transfer of patients to medical institutions of the Republic of Armenia has completely stopped. According to the information received by the Human Rights Defender's Office, the Azerbaijani side has put forward additional conditions, demanding to check the ICRC cars transporting patients, as well as the passports of the ICRC employees and patients, thus, violating the agreements reached earlier. According to the information received from the Ministry of Health of the Republic of Artsakh, 30 patients in extremely serious condition are waiting for urgent transfer.
Azerbaijan deliberately prevents the supply of essential medicines to Artsakh through the ICRC, as a result of which serious problems arise in medical institutions of Artsakh.
The Azerbaijani side, pursuing the goal of total isolation of Artsakh, is undertaking deliberate actions, aimed at hindering the activities of even humanitarian organisations in Artsakh, putting forward additional artificial demands.
Azerbaijan is not ready to take a constructive position even on the matters of humanitarian nature, does not miss the opportunity to intimidate the peaceful population and deepen their physical and psychological suffering caused by the blockade, deliberately deepening the humanitarian crisis.
Azerbaijan's behavior directly contradicts the international law and the principles of humanism, which should be clearly condemned by international organisations and the human rights community.
We expect practical intervention by international structures in the settlement of this urgent humanitarian issue.